Glukokortikoidy jsou steroidní hormony, které si naše tělo vyrábí v orgánu nazývaném nadledviny. Tyto hormony se podílejí na řadě procesů a reakcí v organismu. Díky tomu mají synteticky vyrobené glukokortukoidy, tedy léčiva, jak pozitivní, tak ale i negativní účinky pro naše tělo. Glukokortikoidy jako léčiva jsou využívaná v léčbě akutních stavů u dětí, protože mají protizánětlivý a také protialergický účinek.
Nejčastěji používané přípravky jsou léčiva s obsahem hydrokortisonu, dexamethasonu a prednisonu. Jsou k dispozici v podobě tablet, čípků i injekcí. Nástup účinku tablet s dexamethasonem a čípků s prednisonem je srovnatelný (maximum účinku je 1–2 hodiny po podání). Dexamethason má glukokortikoidní účinek asi 7,5krát větší než prednison, proto ten rozdíl v dávce mezi tabletami (4 mg) a čípkem (30 mg). Na druhou stranu dexamethason se v žaludku vstřebává skoro celý (80–90 %), ale prednison z čípku se vstřebá jen asi z jedné třetiny (kolem 30 %). Tím se ten poměr mění a dalo by se doporučit dítěti od 6 měsíců podávat čípek s obsahem 100 mg prednisonu, aby zůstala zachována dostatečná dávka.
Co se týká vedlejších účinků, tak za bezpečnější můžeme považovat dexamethason, který má vedlejších účinků o něco méně. Při jednorázovém použití však vedlejší účinky nejsou významné, projevují se až při dlouhodobém používání [1–3].
Pro Zeptej se vědce odpovídala Ivona
Zdroje:
[1] https://prehledy.sukl.cz/prehledy/v1/dokumenty/15969
[2] https://prehledy.sukl.cz/prehledy/v1/dokumenty/15460
[3] https://is.muni.cz/el/med/podzim2017/BZFA031p/um/13_11_/GlukokortikoidyS.pdf