Kdo jsme
Můj zájem o vědu se postupně probudil až během vysokoškolského studia na VŠCHT Praha a z velké části za to vděčím skvělému kolektivu v laboratoři „Krotitelů virů“ a školitelce profesorce Rumlové. V rámci své bakalářské i diplomové práce jsem se věnovala studiu retrovirových proteinů, přičemž nejznámějším retrovirem je pravděpodobně HIV. Kromě virologie mě na vysoké škole bavila hlavně mikrobiologie a upřímně doufám, že se k ní v budoucnu ještě vrátím.
Svůj doktorát v oboru molekulární a buněčné biologie dokončuji na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Zabývám se testováním malých molekul, které mohou aktivovat proteasomovou aktivitu. Proteasom je klíčový pro udržení proteinové rovnováhy v buňce, protože se stará o odstranění nepotřebných nebo poškozených proteinů. Jeho snížená aktivita se objevuje například u neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Pokud bychom dokázali proteasomovou aktivitu cíleně ovlivnit, mohlo by to představovat krok vpřed v léčbě těchto nemocí.
Vedle doktorského studia pracuji ve firmě KinCon Biolabs v rakouském Innsbrucku, kde se věnujeme testování kináz. Tyto enzymy zajišťují přenos fosfátové skupiny neboli fosforylaci, která hraje zásadní roli v mnoha buněčných signálních drahách.
Ve volném čase ráda běhám a většinu dne mě potkáte v běžeckém oblečení, často i pod laboratorním pláštěm.
Podívejte se na oblíbená témata
Chceš mít přehled o našich nejčtenějších odpovědích a chystaných akcích? Přihlas si náš newsletter a každý měsíc ti dorazí do schránky TOP novinky z projektu Zeptej se vědce!
Platformu Zeptej se vědce provozuje:
Institut pro komunikaci vědy, z. ú.
IČO: 178 47 389
Flemingovo náměstí 542/2,
Dejvice, 160 00 Praha 6
Máme rádi cookies! Pomáhají nám analyzovat zájem o naši činnost. Více o nich zde.