Kdo jsme

Mgr. Eliška Mikysková, Ph.D.

Eliška Mikysková

Instituce:

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

Obor:

Chemie, Geologie, Geochemie

Role:

Odpovídání, Správa dotazů

O mně:

Zájem o vědu mě provází již od útlého věku a značně se prohloubil ve chvíli, kdy jsem se naučila číst. Hltala jsem informace z knih a poznávala svět kolem sebe, všemu jsem chtěla přijít na kloub.

Vystudovala jsem geologii na Masarykově univerzitě v Brně, doktorské studium v oboru chemie a technologie anorganických materiálů jsem absolvovala na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. V současnosti pracuji v Centru inovací v oblasti nanomateriálů a nanotechnologií na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Zde se zabývám fyzikálně-chemickými vlastnostmi přírodních i syntetických materiálů a jejich využitím ve dvou vědeckých směrech – čištění vody a vzduchu pomocí fotokatalytických a sorpčních procesů a preventivní ochrana a konsolidace historických památek.

V rámci Zeptej se vědce odpovídám na dotazy z oborů geologie a geochemie, ale protože mým velkým koníčkem je astrofyzika a fyzika, tak i na některé dotazy z těchto oborů. Popularizaci vědy se věnuji také formou přednášek (např. na Astronomické expedici, Science to Go), na Veletrhu vědy, dnech otevřených dveří a rozkoukávám se na sociálních sítích.

Jsem předsedkyní správní rady Institutu pro komunikaci vědy z.ú., který zaštiťuje úžasný projekt Zeptej se vědce.

Ve volném čase ráda čtu knihy, fotím svět kolem sebe, pozoruji a kreslím Měsíc a cvičím pilates a jógu.